EQDO emocji

OKO KAMERY, opis sytuacji, nauczysz się posługiwać faktami, dlaczego? Kolejna karta Ci to wyjaśni. Opis powinien dotyczyć wyłącznie tego, co jest możliwe do zaobserwowania, czyli co? Tak jak w sądzie, opis ludzi, ich wypowiedzi oraz dokładne przykłady zachowań, gestów, mimiki. Oddzielenie faktów od interpretacji jest kluczowe, gdyż nasze reakcje są automatyczne i nieświadome a rozłożenie ich na czynniki pierwsze pozwoli na zrozumienie jakimi mechanizmami funkcjonujemy.   

Moment Prawdy….wróć ILUZJA, to ten moment, pojawia się, gdy nadajemy interpretację lub reagujemy emocjonalnie na daną sytuację. Pochopna ocena spowoduje zniekształcenie obrazu sytuacji, pojawia się nie z faktu a z nieświadomych odruchów. To Iluzja, która pochłania naszą energię powodując narastającą frustrację, która w tym przypadku tylko pogłębi nasze niezadowolenie i nie przysporzy pozytywnych rozwiązań, jesteś w pułapce własnych niewspierających myśli… do czego to prowadzi? Nic miłego…poznasz aż 30 emocji o dwóch skrajnych biegunach….domyślasz się, jakie emocje dostarcza Ci iluzja w ciągu dnia.

Punkt 3, tu powstaje EMOCJA, zauważ,że nie pojawia się w momencie sytuacji, ona ją wyzwala ale jakie emocje się pojawią zależy od naszej INTERPRETACJI w stosunku do tej sytuacji. Zakręcone to jak ta iluzja. A skąd się bierze interpretacja? Umysł to taki bank pamięci, gdy się coś wydarza umysł przeszukuje swoje archiwa i dopasowuje najlepsze rozwiązanie jakie zna z wcześniejszych przeżyć. ale to nie tylko przeszłe wydarzenia, to też to, co nas ukształtowało, czyli opnie, przekonania, zachowania,wzorce, to, co uznaliśmy za słuszne lub nam wpojono, że tak jest…uwaga! To też historie rodzinne i korzenie rodowe a nawet tajemnice..tak, tak mają na nas wpływ….dużo tego…uff …teraz wiesz skąd ta iluzja, biorąc pod uwagę, że umysł jest leniwy i idzie po najniższej linii oporu….mamy to co mamy. Mam nadzieję, że jest to moment, który Cię zaciekawił i chcesz dalej.

Przyszedłeś tu jednak aby zmienić myślenie i zasilić się wspierającymi emocjami, a to bêdzie miało pozytywny wpływ na twoją neurologię, która wzmocni Cię tworząc nowe połączenia neuronowe, podnosząc twój    poziom świadomości, wpłyniesz aktywnie na równowagę układu hormonalnego, a jak endorfiny to i MOC SZCZĘŚCIA, tak, za pomocą technik wzmocnisz swoje mocne strony…. zbudujesz swoje Żródło Mocy, Kotwicę, do której będziesz powracał i się zasilał w trudnych momentach. Pamiętaj! Nie jesteś swoimi emocjami.

Po co pojawiają się emocje? Poniekąd nas chronią, informują nas przed zagrożeniem i uaktywniają do ucieczki    albo walki. Wchodzimy teraz na nierozpoznany teren, gdyż okazuje się, że za wyrażoną emocją stoi niezaspokojona POTRZEBA. Czyli mam GNIEW, bo chcę? Poniekąd tak, jest to dla Ciebie informacja, że jest w Tobie coś, do czego nie masz dostępu, często połączone z Twoim zablokowanym zasobem ale o tym poźniej, a nie zostało w pełni zaspokojone. Ta część Ciebie, utknięta w przeszłości cichutko sygnalizuje, tam jest i czeka na swoje uzdrowienie. Za każdą wyrażoną emocją stoi korzyść….i przyjrzymy się co to jest, zdziwisz się czego się o sobie dowiesz.

Kolejny element to ZACHOWANIE, działanie, które wykonujemy jako reakcję na emocję, która…Pamiętasz? powstała nie z sytuacji a z jej interpretacji, tylko dlatego,że masz w sobie pewne mechanizmy takiego a nie innego reagowania, czyli tak zostałeś stworzony ja mówię na to stworzony przez środowisko, w którym przyszło Ci się wychowywać. Czyli była akcja i jest reakcja, gdy emocje się wyciszą Ty przechodzisz do analizy często z poczuciem winy za swoje zachowanie. A wiemy jak może zaskoczyć nas, nasze włąsne zachowanie…czyste rodeo, nie mylę się prawda? Popracujemy też nad tym.

Gdyby zabrakło miejsca na myśli są dodatkowe karty puzzle do zapisania nowych wniosków lub też, może uda Ci się wymyśleć nową emocję. Dominuje tu jedna zasada, wyrażone słownie UWOLNIONE. Widzisz jakie to proste, nazywasz i to COŚ traci moc.

METAFORA/OBRAZ/PYTANIE najpiękniesze karty… tworzące niekończące się historie, wyobraźnia ma tu pole do popisu. Wchodzimy w świat wyobraźni ale wszystko ma tu swój cel i właściwą drogę. Przeprowadzisz siebie przez labirynt swojego umysłu, zajrzysz w każdy zakamarek i….nie obawiaj się, jesteś bezpieczny, nie wydarzy się podczas tej podróży nic więcej niż to, co Cię już spotkało i to czego doświadczyłeś. Metafora to drzwi do nowego wymiaru interpretacji i zmiany postrzegania swojego konfliktu, wzbogaci twoją przestrzeń do wyrażania się na nowym poziomie świadomości.

Przedstawiłam Ci pigułkę tworzenia emocji. To podstawa do dalszej pracy nad np. celami, wartościami, nawykami, itd. Mozesz wędrować pomiędzy czasami i odnajdować nowe kropki w łączeniu kluczowych faktów z Twojego życia. Układając Eqdo układasz ŻYCIE.

Więcej znajdziesz w opisach kursów i samych kart. Pisząc ten tekst płynął on z serca i intuicji, zabarwiłam go trochę chumorem, dlaczego by nie choć tematy są jak najbardziej poważne, to po łzach przychodzi ulga, po burzy wychodzi słońce. Ach…zapomniałam, jest jeszcze opcja, która zaskakuje podczas wyborów interpretacji, a mianowicie gdybym nie nadał żadnej interpretacji do sytuacji i pozostał w roli obserwatora, takie buddyjskie podejście, nie reaguj bynajmniej nie pochopnie i jeszcze jedno….życie to nie tylko dramaty, nauczę Cię przekierunkowywać uwagę na jasną stronę mocy. Pamiętaj! Kiedy się śmiejsz Świat śmieje się z Tobą a nie z Ciebie.

2022

2021