Droga Małych Kroków Kaizen

FILOZOFIA KAIZEN-tak małe kroki,że nie może się nie powieść.

GDYBY ISTNIAŁA GWARANCJA, ŻE WSZYSTKO SIĘ UDA, CO MOŻNA BY BYŁO ZROBIĆ INACZEJ?

CO MOGĘ ZROBIĆ, ABY CHOĆ W MAŁYM STOPNIU PRZYBLIŻYĆ OSIĄGNIĘCIE SWOJEGO CELU?

JAKA Z MOICH CECH CZYNI MNIE KIMŚ SPECJALNYM?

MAŁE KROKI NIE KOSZTUJĄ.

KAIZEN POKONUJE NAJWIĘKSZY OPÓR.

NIEZALEŻNIE OD TEGO JAK BARDZO SIĘ BOJĘ, MOGĘ ZROBIĆ TAK MAŁĄ RZECZ.

ROZPOZNAWAJ MAŁE MOMENTY,KONCENTRUJE SIĘ NA NICH,DZIĘKI TEMU MAM ZDOLNOŚĆ CZERPANIA PRZYJEMNOŚCI TU I TERAZ.

JESTEM CIEKAWA ŚWIATA I MAM OTWARTY UMYSŁ.

SZUKAM STRATEGII CIĄGŁEGO POPRAWIANIA SWOJEGO ŻYCIA.

CO MOŻE BYĆ WAŻNIEJSZEGO W ŻYCIU NIŻ WYCIĄGANIE MOŻLIWOŚCI Z KAŻDEJ MIJAJĄCEJ CHWILI?

Bądź szczęściarzem przekształć lęk w ekscytację.

Kaizen to proces,który nigdy się nie kończy. Nie odkładaj go gdy osiągniesz już swoje cele. kaizen jest drogą ustawicznego rozwoju,podnoszeniem poprzeczki,rozwijaniem własnego potencjału,jest okazją do postrzegania życia w kategorii okazji do wzrostu.

Droga małych pytań..1 minuta,jedna chwila,zwrócenie uwagi na…zachwyt w tu i teraz, na obecność, wdzięczność, uważność na otoczenie…tam kryje się potencjał do postawienia małego kroku do zmiany. Ten mały krok może powstrzymać lawinę niekorzystnych zdarzeń,nawet przy największym obciążeniu obowiązkami,te kroki mogą wydeptać nową drogę..wiele dróg..gdy tylko w porę zareagujesz..na te drobne symptomy..które tak często nie chcemy zauważać,gdyż wydają się nieważne,mało znaczące..Z każdym krokiem gdy go stawiasz poszerzasz swoją perspektywę,zauważasz więcej,inaczej. A gdy z każdym dniem idziesz w swoim kierunku, nagradzaj siebie,chwal,pisz liściki. Potem pomyśl aby te akty dobroci dla siebie przenieść na innych…zaciekawić ich tą drogą..taki mały czyn z wielkimi efektami. Hojność kaizen jest niezwykła, przejawiając się w codziennych czynnościach i myślach poszerza swoje działanie w innych okolicznościach…stając się nawykiem szerząc dobro. Jak możemy szanować innych? Zadając im małe pytanie.

Co może być ważniejszego w życiu niż wyciąganie możliwości z każdej mijającej chwili?

Innowacje są spektakularne ale większość z nich kończy się porażką,nie z powodu jego nie osiągnięcia a z powodu,że rozwiązały prawdziwych powodów. Zbyt często odnosimy tymczasowe sukcesy,których nie potrafimy utrzymać,gdy zaniknie początkowy entuzjazm.                                                          Radykalna,natychmiastowa zmiana może spowodować,że stracisz oddech zanim dotrzesz na szczyt,albo świadomość tego,ile jeszcze zostało do celu,może przedwcześnie Cię zniechęcić. Kaizen jest bezpieczną i łagodną ścieżką,prawie niezauważalną.

Strategia Kaizen tworzy nowe połączenia w mózgu,tak,że w pewnym momencie umysł zaczyna pożądać nowych zachowań,stanowi przyjemny sposób na osiąganie wyznaczonych celów i jednocześnie stawia człowieka przed koniecznością ciągłego wyszukiwania choćby najmniejszych sposobów poprawy sytuacji.

Zadawaj pytania:

-w celu pozbycia się strachu i zapoczątkowaniu w umyśle procesów twórczych, wymyślanie nowych rzeczy w celu rozwinięcia nowych zdolności i nawyków,bez kiwnięcia palcem, podejmowanie małych działań zapewniających sukces, przyznawanie sobie i innym małych nagród,aby osiągać jak najlepsze wyniki, rozpoznawanie małych, ale istotnych momentów, które są ignorowane przez innych.

Pień mózgu-mózg gadzi odp za fizjologię

 Śródmózgowie-mózg ssaczy,źródło emocji i reakcji (WALCZ LUB UCIEKAJ)temperatury, chroni w obliczu zagrożenia nasze życie.                       

Kora mózgowa-racjonalne myśli,kreacje,tworzenie,

Gdy chcemy coś zrobić,często doświadczamy blokady,stoi za tym śródmózgowie,w którym znajduje się obszar ciało migdałowate,które kontroluje reakcje walcz lub uciekaj,który stymuluje poszczególne partie ciała,w obliczu zagrożenia,np. spawalnia funkcje lub zatrzymuje inne ,jak racjonalne i twórcze myślenie,które mogłyby przeszkadzać zdolności do podjęcia walki lub ucieczki. Mózg reaguje na taki lęk,gwałtownie podnosząc poziom hormonów stresu i obniżając poziom kreatywności. Wspomniany alarm jest włączany za każdym razem gdy chcemy zerwać ze starymi, bezpiecznymi metodami. Każde wyzwanie wiąże się z pewną dozą strachu. Twórczość i działanie celowe są tłumione w chwili,gdy najbardziej ich potrzebujemy. W miarę kontynuowania strategii kora mózgowa ulega aktywacji,mózg zaczyna przygotowywać oprogramowanie konieczne do osiągnięcia zmiany,tworząc nowe połączenia nerwowe i budując nowe nawyki. Dzięki temu opór wobec zmian zacznie słabnąć. Kaizen pomaga pokonać lęk przed zmianą w inny sposób,tj. Usuwa blokady twórczego myślenia,omija reakcję walki lub ucieczki, tworzy nowe połączenia sprzyjające osiągnięciu celu.

Ważny cel- lęk- ograniczenie dostępu do kory- porażka

Mały cel- ominięcie lęku- uaktywnienie kory- sukces

Mózg uwielbia pytania o ile pytania nie uaktywnią lęku.

Zadawaj delikatne pytania nie polecenia, pomoże to ominąć lęki i pomoże skupić mózg na znalezienie rozwiązania. Zadawaj tak często aby mózg zebrał interesujące propozycje odpowiedzi,już samo zadawanie pytań stymuluje korę mózgową. Pytanie nie jest wymagające, jest zabawne a więc nie straszne. Gdy je zadajesz, twoje ciało migdałowate spoczywa w uśpieniu, a kora mózgowa łasa na rozrywki    będzie działała, a odpowiedź pojawi się w dowolnym ,nieprzewidywalnym momencie,ku naszemu zaskoczeniu. Pamiętaj, że na początku programujesz swój mózg, zwiększając jego kreatywność, więc wybierz i zadawaj pytania regularnie przez klika tygodni, nie żądaj.

PAMIĘTAJ! Przyjmij łagodny ton gdy wypowiadasz swoje małe pytania

W jaki sposób ludzie odnoszą sukces?                                                   

W jaki sposób szczęśliwi ludzie utrzymują ten stan?

Co możesz zrobić przez minutę dziennie?                                                                                                                                                                                                                                           

Co zrobiłbym dziś inaczej, gdyby zdrowie było dla mnie rzeczą najważniejszą?

W jaki sposób mogę przypomnieć sobie o piciu większej ilości wody?

Jak mogę wprowadzić więcej ćwiczeń do rozkładu dnia?

Co mogę zrobić,aby choć w małym stopniu poprawić swoje zdrowie? 

Jakie najmniejsze kroki mogę podejmować aby poprawić swoja skuteczność?     

Co mogę robić przez 5 minut dziennie aby…

Jakie rozpoczęcie przykuje uwagę moich słuchaczy?

Jak mogę przekonać stu wątpiących pracowników do zaakceptowania mojego pomysłu?

Co mogę dobrego powiedzieć o tej osobie?                                                             

NIE MAM W GŁOWIE ŻADNYCH WIELKICH POMYSŁÓW.         

Jaki ma być mój idealny partner?

Jaka oznakę czułości chciałabyś uzyskać od partnera w tej chwili?

Jeżeli byłabym na 100% pewna ze mój książę pojawi się w ciągu miesiąca,jak zmieniłabym dotychczasowe życie?

Jeżeliby twój idealny mężczyzna miałby te same zainteresowania, to gdzie chciałabyś go spotkać?

Czy mogę w jakiś sposób poprawić swoje działanie tak, by bardziej odpowiadało to moim klientom?

Lęki dzielą się na dwie kategorie: lęk przed niską samo oceną, wartością, nie zasługuję na to oraz lęk przed utrata kontroli, co będzie jak go polubię a on mnie zostawi.

Nie katuj się surowymi pytaniami, typu: Czemu jestem taki głupi? Zacznij mysleć i jednej pozytywnej rzeczy o sobie oraz zadaj sobie pytania:

Co mi się w sobie najbardziej podoba?       

             

RZEŹBIENIE UMYSŁU-KONTROLOWANE WYOBRAŻENIA

-polega na udawaniu,że faktycznie wykonujemy pewne działania, wraz z uwzględnieniem wszystkich zmysłów: słuch, smak, węch, dotyku, ruchu mięśni, emocji. Podczas rzeźbienia mózg nie rozumie że w rzeczywistości wykonuje czynnośc urojoną.       

-jakie zdanie budzi w tobie lęk lub dyskomfort?    Pozwól aby dojrzewało przez kilka dni.                                                                                                                                               

-ustal ile czasu poświęcisz dziennie na to ćwiczenie,operuj sekundami,powtarzając ile to możliwe.                          

-gdy znajdziesz odpowiedź, gdy będziesz gotowy, znajdź spokojne miejsce i zamknij oczy.

-wyobraź sobie,że jesteś w tej niezręcznej sytuacji. Co widzisz? Co słyszysz? Co cie otacza? Kto jest z tobą? Jak wygląda? 

-rozciągnij wyobraźnię na wszystkie swoje zmysły. Jakie dźwięki ,smaki i zapachy cię otaczają?

-nie ruszając z miejsca wyobraź sobie,że wykonujesz dane zadanie. Jakich słów używasz? Jak brzmi Twój głos? Jakie wykonujesz ruchy?

-wyobraź sobie teraz pozytywną reakcję na twoje działanie. Jak reagują ludzie?

-kiedy będziesz czuć się dobrze podczas wykonywania ćwiczenia,wyobraź sobie najgorszą możliwą sytuację i postaraj wymyślić sposób jej rozwiązania. Wyobraź sobie jak poczułbyś się oraz jakich słów i gestów zacząłbyś używać. 

-gdy będziesz gotowy na sucho zaprezentuj swoją nową postawę.

Przychodzi taki moment, gdzie trzeba będzie sprawdzic działanie pytań. Nie przejmuj się gdy nie nadszedł jeszcze właściwy czas na sprawdzenie.    W procesie Kaizen nie można się zmuszać.

NAŁOGI;

samowystarczalność jest kiepską strategią radzenia sobie z problemami życiowymi, Dlatego gdyż jesteśmy biologicznie zaprogramowani by korzystać z pomocy innych. Tak jak dziecko ,które się boi biegnie do rodziców szukając pomocy i bezpieczeństwa. W życiu dorosłym inne substancje zaczynają zastępować nam przyjaciół,zapewniających spokój kiedy jest nam on potrzebny.Gdy decydujesz się rzucić nałóg i nie prosisz o pomoc,jego szanse powodzenia będą niewielkie. Życie bez przyjaciół jest bardzo przerażające.

JAK DOSTRZEC MAŁE PROBLEMY,koncentruj się na drobnych sygnałach ostrzegawczych.

-przypomnij sobie jakiś poważny błąd,który ci się zdarzył. Kolejnie rozważ czy poprzedzały go jakieś małe znaki ostrzegawcze,że sprawy nie idą po myśli. Jakie środki udało się zastosować aby naprawić problem już na początkowym etapie. A może problem został zignorowany?

-określ dziś jedną małą pomyłkę,nie denerwując się przy tym. Dzięki tej uważności będziesz bardziej uważny na te błędy a w przyszłości wyeleminować. Zobacz, czy te małe problemy były częścią większego.                                                                                                                                                                                                                                    -zastanów się czy i w jaki sposób denerwujesz członków, rodziny, przyjaciół, współpracowników, klientów.

PROBLEM NATURY OSOBISTEJ:

Kiedy odczuwamy niepokój,brak kontroli,ból emocjonalny spróbuj wyodrębnić mniejsze problemy i wykorzystać technikę kaizen do opracowania rozwiązania. Gdy nie dostrzegamy małych i łatwych do rozwiązania problemów,jest szansa na pogrążenie się w rozpaczy. Rozpisz listę zadań na każdy dzień i szczegółowy opis potrzebnego wsparcia.

MAŁE NAGRODY:

Im większa nagroda zewnętrzna tym większa szansa,która osłabi lub stłumi wrodzone dążenie do doskonałości,może stać się ona celem samym w sobie,przez co praca przestanie być naturalnym źródłem stymulacji do twórczego myślenia. Wielkie nagrody redukują tzw. Motywacje wewnętrzną, gdyż większość ludzi pragnie być dumnymi ze swojej pracy i chcieć mieć w nią swój użyteczny wkład, często czują się niedoceniani. Nagroda powinna dobrze odpowiadać celowi, dopasowana do osoby,mała i niedroga,

-pogratuluj sobie każdego ranka: No, stary, tak trzymaj!                                                                                                                                        05.10.20    Wnioski z Filozofia Kaizen dr Robert Maurer